zdroj: pixabay.com
Zdraví ženy

Intimní péče a hygiena pro ženy v každém věku: Proč ji nepodceňovat?

Veronika Tůmová
30.04.2020

První rozhovory a doporučení na téma ženské intimní hygieny obvykle přichází v období puberty, kdy se dovídáme jak moc je důležitá a jak by se měla provádět. Jak je to s použitím speciálních přípravků pro intimní hygienu?

Ženské intimní partie vyžadují zvláštní hygienickou péči. Běžné mycí přípravky, které používáme při sprchování nebo koupelích, mohou měnit pH těchto citlivých míst, dráždit citlivou sliznici, nebo dokonce přispět ke vzniku nepříjemných infekcí a onemocnění.

K zásadám intimní hygieny patří šetrnost mytí a výběr vhodných přípravků

Někdo hygiena zanedbává, někdo je naopak příliš úzkostlivý a snaží se udržovat ve sterilní čistotě i několika pečlivými mycími procedurami za den. Ani jedno není správně. I o hygieně platí, že nic se nesmí přehánět. Nadbytečná péče vede k nežádoucímu mechanickému dráždění kůže a sliznic, s použitím nevhodných mycích přípravků navíc dochází i k chemickému podráždění, kdy jsou sliznice citlivější a náchylnější k infekcím a výtokům. Nedoporučují se parfemované sprchové gely, ale ani agresivní antibakteriální přípravky. Bude lepší začít vyhledávat doplňky pro intimní hygienu s vyrovnaným pH.

Intimní hygiena malých dětí

Možné komplikace v reprodukčním období

V tomto období jsou intimní partie ženy vystaveny mnoha rizikům spojených například s možnostmi mechanického poranění v důsledku nejrůznějších sexuálních praktik, k poškození však může snadno dojít i například při neopatrném holení. Dále je tu těhotenství a výskyt poporodních zranění. Vlivem nesprávné hygieny je tu pak běžné riziko vaginálních infekcí a narušení přirozené vaginální mikroflóry. Od období dospívání po zralý věk ženy jsou tak vhodné speciální intimní přípravky určené nejen pro citlivou péči a ochranu před podrážděním či zápachem, ale i k zamezení bakteriálních infekcí.

Co všechno můžou znamenat u žen bolesti v podbřišku?

Intimní péče a hygiena žen v období menopauzy

Intimní hygiena by měla zůstat zcela přirozenou součástí života ženy i ve vyšším věku. Některé ženy po menopauze přestanou řešit zdraví svých intimních partií, to je chyba. V tomto věku je péče o intimní partie stále velmi důležitá, stejně jako pravidelné gynekologické prohlídky. Proč? Dochází totiž k velkým hormonálním změnám, opět se mění poševní pH a zároveň tloušťka a elasticita poševní stěny. Pochva ztrácí přirozenou schopnost ochrany před poraněním a infekcemi, zvyšuje se tak riziko potíží. Ke snížení obranyschopnosti dochází v obdobích menstruace, těhotenství a právě při menopauze. Přispívá k tomu však i hormonální antikoncepce, stres, antibiotika, nesprávná výživa - především nadbytek cukru, ale třeba i nevhodné spodní prádlo, jako jsou těsné syntetické materiály. V létě pak známé setrvávání v mokrých plavkách.

Snažte se proto zůstat v kterémkoli věku samy k sobě zodpovědné pravidelnou a adekvátní péčí o své tělo. Vhodné přípravky pro intimní hygienu, pravidelné lékařské prohlídky a neodkládání návštěvy gynekologa při zjištění potíží vám ušetří spoustu problémů a nepříjemných pocitů.

Zdroj: www.ulekare.cz, www.dama.cz, www.prozeny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Koronavirus na ústupu? WHO chce bojovat za zdravější a bezpečnější svět
Mezinárodní dny zdravotních sester a porodních asistentek

Další články