Strašák těhotných – toxoplazmóza

Infekční onemocnění toxoplazmóza může znamenat nenápadné nebezpečí pro každého jedince, zvláště pro těhotné ženy. Tato choroba může mít za následek nemožnost donošení plodu nebo potrat. Těhotné ženy by tak měly být zvláště na pozoru a dbát, aby se onemocněním nenakazily. Níže se dozvíme, jak je možné se nakazit či rozpoznat příznaky.

Toxoplazmózu způsobuje prvok Toxoplasma gondii, která může postihnout různé oblasti organismu. Postihuje mízní systém tzv. uzlinovým syndromem, oční systém formou očního zánětu, centrální nervový systém či ženské pohlavní orgány formou gynekologických onemocnění.

 

Způsoby nákazy toxoplasmózou

 • Přenos kočkou

Parazit se do těla kočky dostává stravou (nejčastěji syrovým nepřemraženým masem nebo kočky lovící myši) a rozmnožuje se ve střevech kočky. Kočka pak vylučuje trus s tzv. oocystama, které jsou velmi odolné a přímo z trusu je pak možné se nakazit. Přenos nákazy na člověka je však možný také ze zeminy (pískoviště, zahrádka, záhon), kde jsou zárodky toxoplazmózy schopné přežít velmi dlouho (i přes 1 rok) - z tohoto důvodu je vhodné pískoviště krýt a při práci se zeminou používat ochranné rukavice. Kočky chované doma se nakazit nemohou.

 • Konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně opracovaného masa

Zárodky toxoplazmózy jsou ničeny již při teplotě 66 ºC!

 • Přenos z matky na plod

Nákaza probíhá přes placentu, jestliže se žena nakazí v průběhu těhotenství. Pro plod je toxoplazmóza obzvláště nebezpečná jelikož hrozí nedonošení plodu a potrat či následné vývojové vady.

 • Vzácný přenos

Jedná se o přenos kapénkovou infekcí, kontaminací infekčního materiálu do poraněné pokožky (např. oděrky), nákaza spojivkovým vakem či při pokousání nakaženým zvířetem.

Projevy toxoplazmózy

 1. toxoplasmóza může probíhat skrytě bez jakýchkoli příznaků
 2. získaná forma je charakteristická výskytem horečky, celkové slabosti, bolestivostí svalů, únavou, zvětšením sleziny, poruchami spánku, emoční labilitou a dle lokality postižení
 3. oční forma - rozmazané dvojité vidění
 4. mízní systém - zduření mízních uzlin
 5. vrozená forma má za následky vrozené vady, fyzické či psychické poškození, ztrátu zraku až slepotu

Diagnóza a léčba toxoplazmózy

Toxoplazmóza se rozpozná laboratorním vyšetřením krve či bioptickým vyšetřením tkáně u lékaře.

Pokud onemocnění probíhá bez příznaků nebo s minimálními příznaky jde o léčbu spíše symptomatickou. Akutní forma se léčí podáváním antibiotik. Člověk, který již někdy toxoplazmózou onemocněl, se nemůže znovu nakazit.

Existují nějaké možné komplikace?

 • Ano, komplikace se mohou vyskytnout hlavně u jedinců se sníženou imunitou (např. pacienti po transplantacích, s nádorovým onemocněním nebo s AIDS) - zde hrozí komplikované záněty mozku a míchy!
 • Toxoplazmóza představuje také nebezpečí pro těhotné ženy - zvláště pak v 1. a 2. trimestru, kdy hrozí potrat!

Lze se proti nákaze nějak ubránit?

 • nejezte syrové nebo nedostatečně tepelně opracované maso
 • při manipulaci se syrovým masem dodržujte hygienická opatření (hlavně pak těhotné)
 • při styku s kočkami pobývajícími venku se mějte na pozoru a též dbejte na hygienu rukou!
 • při práci se zeminou používejte ochranné rukavice
 • jestliže máte jakékoli podezření na nákazu toxoplazmózou, vyhledejte co nejdříve lékaře

 

Máte s toxoplazmózou nějaké zkušenosti?

Strašák těhotných – toxoplazmóza patří do témat
 • Toxoplasmoza JANA 31.05.2012 13:01:12

  Mám taky skušenost.Ale ani jsem to nevěděla.Nejspíš to proběhlo jako nějaká chřipka...Byla jsem delší dobu ve stresu a na jaře proběhla chřipka.Následně jsem otěhotněla a na odběrech krve mi sestra řekla že mám prodělanou tuto nemoc,ale že už mám obranné látky.Těhotenství proběhlo v pořádku akorád nevím kde jsem k nemoci přišla.Kočku nemám,na zahrádce nepracuju a syrové maso bych nedala do pusy ani omylem.

  • Re: Toxoplasmoza Lenka 02.06.2013 15:27:13

   Tím, že jsi měla pozitivní toxoplazmózu také byl nakažen plod? A měla jsi později s tím nějaké problémy nebo děťátko? Budu vděčná za odpověď, protože se potýkám s tímto problémem v těhotenství a mám velký strach, protože je nakažen i plod.

 • Toxoplasmoza Bednář 12.04.2013 14:07:57

  u primátů.
  Máte někdo zkušenosti,že se v chovu primátů objevila toxoplasmoza a pokud ano,jaký byl projev u gravidních samic?

 • Kocka a toxoplasmoza Elena 18.02.2013 16:04:23

  Dobry den,
  chtela bych se zeptat,zda se proti toxoplasmoze daji kocky ockovat,nebo co byste mi poradili,byla sem tehotna,bohuzel sem v 5mesici potratila,musim se kocek zbavit?Predem moc dekuji a krasny den,Elena

 • Marianna 15.03.2012 10:56:17

  Tiez mam osobnu skusenost s toxoplasmozou. Mala som asi 12rokov. Zaujimalo by ma, kedze som tento parazit uz mala a ako sa spomina v clanku, druhy krat by k tomu dojst nemalo....moze byt ohrozeny moj buduci plod? Momentalne zijem v domacnosti s dvoma kocurmi (su stale na byte a surove maso im nedavame), a v buducnosti by som rada mala deticky, mozu byt ohrozene?

 • Miluška 26.01.2012 09:03:56

  Mám zkušenost s toxoplasmozou, sama jsem jí měla ve 4 letech, samozřejmě si toho moc nepamatuji jen z vyprávění rodičů, kteří byli vyděšení touto nemocí. Vím jen že jsem byla hodně dlouho v nemocnici a že jsem potom nesměla ke kočkám a vůbec mě pořád hlídali. Tekla mi často krev z nosu z ničeho nic a byla jsem stále unavená.

 • Kočka novina 20.12.2010 16:38:11

  Vždycky jsme měli doma kočky, nikdy jsem se nenakazila, ani v těhotenství..ale věřím, že někdo ano. Taky jí dávám různé odřezky z kuřete, má zas krásnou srst ....

 • Toxoplasmóza Slávek 07.03.2010 10:08:57

  .. kočka chovaná doma se může nakazit a velice lehce, stačí aby očichavala a olizla boty s nákazou položené v botníku .. do čeho jste venku šlápli nikdy nevíte .. takže i tady platí známé nikdy neříkej nikdy !

 • oprava Nico 06.03.2010 16:02:13

  Aleno, poopravila bych, že "kočky chované doma se nemohou nakazit" - u koček chovaných doma je nebezpečí infekce nepravděpodobné. Nakazit se samozřejmě mohou stejně jako člověk - nepřemraženým syrovým masem.
  Pokud má člověk v bytě kočku a chodí s ní pravidelně k veterináři, není důvodu se jí zbavovat z obav přenosu toxoplasmozy. Jako všude i tady platí, že dostatečná hygiena a dobrá imunita jdou ruku v ruce se zdravím všech členů domácnosti.

 • kočka a toxoplazmoza Petr 05.03.2010 16:37:15

  Jak v článku správně psáno, vylučují se oocysty trusem koček. Nutno však poznamenat, že k vylučování dochází pouze v akutní fázi onemocnění, která u kočky trvá cca 14 dní. Poté získává kočka doživotní imunitu a oocysty již nevylučuje ( vyjma případů, kdy vlivem selhání imunity při těžkých imunitních onemocněních může dojít k vylučování znovu). Většina koček, které jsou volně pouštěny ven se nakazí toxoplazmozou již v prvním roce života. Onemocnění u nich probíhá často bez výrazných příznaků, nejčastěji se objevuje výtok z očí, může se objevit i průjem či dechové potíže.

 • Toxoplasmóza Denisa 05.03.2010 10:13:29

  Mám zkušenost s toxoplasmózou. Při mém druhém těhotenství mě lékař zjistil toxoplasmózu. Měla jsem štěstí, že to bylo v posledním tremestru těhotenství. Byla jsem hospitalizovaná v nemocnici a podávali mě antibiotika. Porodila jsem o tři týdny dříve a narodila se mi zdravá holčička Vaneska. Dělali jí různá vyšetření i vyšetření očního pozadí. Měla jsem štěstí je v pořádku. Nevěděla jsem přesně jak jsem se nakazila a tento článek byl moc zajímavý. Uvědomila jsem si, že jsem dělala tatarák a ochutnala jsem ho, i když fakt jen na špičku nože, ale také máme doma kočky a jiná zvířata a také jsem pracovala na zahrádce, takže vtěch možností nákazy bylo víc.
  Chtěla abych se zeptat, někde jsem slyšela, že pokud člověk jednou dostane texoplasmózu, že mu v těla zůstane už do konce života. Ráda bych se stala dárcem krve, nevím však jestli bych po této infekci mohla.


Toxoplazmóza patří do témat

Adresář

Toxoplazmóza ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Toxoplazmóza

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku